Něco málo o plemeni kune kune

Prase kune kune pochází z Nového Zélandu, kde ho chovali domorodí Maoři a kune kune znamená v jejich jazyce "buclatý" , což je velmi výstižné. Postupným rozšiřováním se dostalo do Anglie a odtamtud až na pevninskou Evropu.
Pojďme se spolu podívat, jaké má mít prase podle sdružení EKKPS rysy.
Stavba těla:
prase kune kune je na nižších nohách, nesmí být ale propadnutá klenba spárku. Velmi kulatého rázu těla. Krk má být krátký až středně dlouhý. Nicméně podmínkou standardu je rypák bez deformací znemožňujících příjem potravy a pastvy. Uši mohou být vzpřímené i visící dolu, ale vždy směrem dopředu. Záda by měla mít rovná, neměla by být prohnutá. Barevné rázy jsou od bílé, zázvorové, oranžové, hnědé až po černou a jejich kombinace (dvoj i trikolora). Srst může být od rovné přes jemně vlnitou až po velmi kudrnatou. Piri piri musí mít vždy chovný kanec, u sviňky se toleruje absence (dva výrůstky pod bradou typické pro plemeno kune kune). Váha v dospělosti od 80 kg až do 140 kg.
Povaha:
prasata jsou velmi klidná a přátelská. Občas se může u kanců v době boukání projevit přirozené chování "ochránce samic/ stáda".
Přednosti:
kune kune se od jara až do podzimu pase, v této době od vás potřebuje jen přístup k vodě a místo, kam se schová před sluncem. Právě pastva a jeho přátelská povaha z něho dělají ideální "sekačku trávy" postupně vytlačující trend ovcí. Spase vám louku, vypase sad a hlavně neryje!
Neryje ale pouze za dvou podmínek. Zaprvé musí mít dostatek pastvy a ideálně k tomu někde svoje kaliště, případně bazének, či jiný přístup k vodě. Prasata se celkově rádi koupou. Druhým případem, kdy prasata ryjí, je stav, kdy jim dochází pastva a vy jste ještě nezačali s plným příkrmem. Více informací najdete v článku o výživě.