zdravotní péče

Zdravotní péče o kune kune, neb na co si dát pozor.
Srst: v jarním období se často stává, že si prasata drbou zimní dlouhou srst dolu a tím si způsobí holá místa po těle. Nebojte se, oni jen nechtějí v létě nosit ten hustý kožich. Pokud se ale objeví lysá místa zároveň se změnami na kůži, jako zarudnutí nebo ve větší míře strupy, je lepší nechat udělat seškrab od veterináře a tím vyloučit možné parazity nebo plísně.
Oči: všeobecně mají prasata horší zrak. Hlavními smysly jsou u nich sluch a čich. Oči mívají při vyšší tělesné hmotnosti jen jako dvě škvírky. V tom případě je dobré je jednou za čas zkontrolovat, jestli tam nemají zanesené nečistoty (často mají bahno až na řasách) a nevznikl tam nějaký zánět.
Zuby: nejčastějším problémem u zubů bývají zarůstající klektáky nebo páráky do kůže. Pro zakrácení zubu se používají buď kleště, nebo ocelová lanka jimiž se zub upiluje.
Spárky: první problém může být propadlá klenba, zde je to buď genetické nebo při vývinu nedostávalo sele dostatek minerálů a vlivem narůstající hmotnosti a slabé kostry se spárky propadli. Další postup určitě konzultujte s veterinářem. Druhým problémem jsou dost často přerůstající spárky (nehty). Pokud je prase čilé a ve výběhu má přístup i na pevnou plochu např. hrubý beton, nebo vysypaný štěrk apod., tak se spárky samy ubrušují. Pokud je ale kune lenivé, u nás to je např. sviňka Kája, protože když je březí tak ráda polehává a moc toho pohybu přes pevnou plochu nemá, tak musíte spárky ošetřit vy. Jedna metoda je prase otočit na záda (ve dvou a více lidech) a spárky kleštěmi nebo bruskou zakrátit. Zakracuje se skoro až k růžové živé tkáni. Druhá metoda je koupit nebo vyrobit zvedák, protože prase ve vzduchu nemá moc možností na útěk, a ošetřit ho tímto způsobem. Naučit prase na podávání spárku jako koně na kopyta si nedokáži moc představit.
Stolice: měla by být kompaktní, v létě při příjmu jen pastvy je lehce kašovitá, naopak v zimě tužší. Není na škodu se občas na ní trochu zadívat, jestli nespatříte pouhým okem parazity, nebo červy. My odčervujeme plošně vždy na jaře a na podzim. Nebo můžete odčervovat na základě koprologického vyšetření, pokud tam něco najdou tak teprve poté podávat léky. Je ale vhodné tohle vyšetření provádět min. 2x do roka.
Celkově by mělo být prase vitální a při jakékoliv změně chování nebo příjmu potravy se zamyslet, z čeho to plyne, a sjednat nápravu.